niedziela, 22 lutego 2015

Języki miłości czyli jak to przetłumaczyć? (cz.1)

Jak wyrazić miłość? Słowem, gestem, zachowaniem, podarunkiem...Jak pokazać, że kocham ?
Jak wyrazić, że mi na Niej / na Nim zależy? Jak dać do zrozumienia, że lubię Jej/ Jego towarzystwo?
Temat dotyczy  narzeczonych, małżonków, rodziców i dzieci, wszystkich :)
Posługujemy się różnymi językami miłości. Każdy z nas używa takiego języka, który jest dla niego najbardziej zrozumiały. Zdziwieni bywamy wtedy, gdy na swój sposób wyrażamy miłość a współmałżonek/ dziecko/ przyjaciel w ogóle tego nie rozumie. To co my robimy w najlepszej wierze dla odbiorcy jest niezrozumiałym komunikatem w zupełnie obcym języku. Uparte poleganie na swoim języku miłości wiąże się z ryzykiem, że adresat nigdy go nie zrozumie i nie będzie czuł się kochany, pomimo naszych wysiłków...
Gdy chcemy świadomie budować udane relacje i  głębokie związki ważne jest dotarcie do emocjonalnych potrzeb drugiej osoby, szczególnie do potrzeby miłości i zaspokajanie jej w sposób czytelny i trafiony.

Jako pierwszy, temat języków miłości podjął Gary Chapman i opisał w swojej książce „ Pięć języków miłości” (*). Jako doradca małżeński i rodzinny  podczas swej pracy zauważył fenomen odmiennych dialektów miłości, którymi posługujemy się na co dzień, zwykle nie będąc tego w ogóle świadomi. Jego książki poświęcone temu tematowi zyskały ogromną popularność na całym świecie. Temat języków miłości zagościł na trwałe w poradnictwie, duszpasterstwie  a nawet w terapii małżeństw i rodzin. W wielu grupach oraz wspólnotach chrześcijańskich  naucza się na ten temat. I bardzo dobrze, bo to ogromnie cenna wiedza, która przełożona na praktykę codziennego życia dobroczynnie wpływa na jakość wszelkich relacji międzyludzkich.

Na początek synteza,  a w kolejnych postach-odcinkach rozwinięcie tematu :)

Język AFIRMACJI, komplementów, pochwał i zachęcania
W obszarze tego języka miłości najwięcej wydarza się poprzez słowa ( czyli przekaz werbalny).
Począwszy od prostych i bezpośrednich stwierdzeń wyrażających uznanie, docenienie, dostrzeżenie czyichś zalet i nazwanie jego talentów. Po budowanie pozytywnego obrazu tej osoby wobec otoczenia np. gdy wypowiadamy się o niej pozytywnie do innych osób. Osoby rozumiejące ten język "kwitną" gdy słyszą dobre słowa na swój temat.

Język poświęconego CZASU
Ten język miłości potrzebuje czasu poświęconego drugiej osobie, z uwagą skupioną całkowicie na niej. Ludzie posługujący się tym językiem czują się kochani, gdy spędzasz z nimi czas, rozmawiasz, robisz coś wspólnie z nimi, ale na wyłączność... Spacer we dwoje, rozmowa przy kolacji, wspólny wyjazd...warunkiem jest: we dwoje.

Język PREZENTÓW
Podarunki, upominki, niespodzianki dla Niej/ dla Niego są  niezbędne jak powietrze. Ty, aby "przestawić się" na ten język wyrażania miłości często będziesz musiał zasadniczo zmienić swoje podejście do wydawania pieniędzy :) Chociaż prezentem są również dary niematerialne np. dar fizycznej obecności. Kreatywność mile widziana!

Język praktycznej POMOCY
Zapytaj: jak mogę Ci pomóc? Jeśli Twoja bliska osoba chętnie udzieli Ci odpowiedzi na to pytanie to prawdopodobnie odbiera na tych falach :) Praktyczna pomoc jest dla niektórych jedynym przekonywującym dowodem miłości. Dla ich partnerów często kluczem do stanięcia na wysokości zadania jest przełamanie tradycyjnych stereotypów dotyczących ról męża/ żony, rodzica i dziecka itp.

Język DOTYKU
Przytulanie, całowanie, drapanie, trzymanie za rękę, gładzenie po plecach ... i tak bez końca. Instynktownie w trudnych chwilach wszyscy obejmujemy się i przygarniamy drugą osobę. Dotyk tak wiele komunikuje: że się troszczysz, że zauważasz smutek, że Ci zależy. Okazywanie miłości przez dotyk może mieć wiele form, a receptory dotyku są rozmieszczone na całym naszym ciele :) Zapytaj jak możesz wyrazić miłość przez dotyk w najbardziej trafionej formie? 

JAK ROZPOZNAĆ SWÓJ JĘZYK MIŁOŚCI?
1. Co rani Cię najbardziej? Przeciwieństwo tego jest prawdopodobnie Twoim językiem miłości.
2. O co najczęściej prosisz ukochaną osobę ? 
3. Jak najczęściej wyrażasz miłość ?


Więcej w następnym odcinku :)

( * ) tytuł oryginału : G.D. Chapman „The five Love Languages.“ , 1992
wydanie polskie : G. D. Chapman „Sztuka wyrażania miłości w małżeństwie.”, 2003 wydawnictwo Vocatio











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz