czwartek, 5 marca 2015

Języki miłości/ AFIRMACJA (cz.2)


Słowa doskonale nadają się do wyrażania miłości...
Jednak to od nas zależy czy użyjemy wypowiadanych słów by wzmacniać lub pochwalić drugą osobę, czy wręcz odwrotnie - krytykować lub obrażać...

Komplementy, słowa uznania, docenienie, wypowiedzenie na głos tego co dobrego dostrzegliśmy drugiej osobie, w dziecku, we współmałżonku  i wiele, wiele innych sposobów wyrażania miłości i sympatii pozostaje stale do naszej dyspozycji.
Najlepiej i najskuteczniej przemawiają krótkie, jasno sformułowane stwierdzenia:
Pięknie dziś wyglądasz.
Dziękuję, że mi pomogłeś przynieść zakupy.
Ugotowałaś dzisiaj przepyszny obiad.
Doceniam to, że tak dbasz o nasze finanse.
Masz niezwykły głos, wyjątkowo to zaśpiewałaś.
Nikt nie potrafi konstruować takich budowli z klocków jak ty.

Niektóre osoby odczuwają pewien opór przed wypowiadaniem takich słów do swoich bliskich, gdyż kojarzy im się to z pochlebstwami albo "podlizywaniem się" drugiej osobie. Ktoś kto nie słyszał w ogóle albo bardzo rzadko takie wypowiedzi pod swoim własnym adresem nie będzie odbierał takiego sposobu mówienia jako naturalnego. Raczej w jego odczuciu, będzie to czymś sztucznym i - przynajmniej na początku - będzie wymagało przełamania własnych przyzwyczajeń i nawyków.
Pochlebstwa służą temu, by osiągnąć coś dla samego siebie.
Celem miłości wyrażanej językiem afirmacji jest dobro drugiej osoby. Naturalnym następstwem tego, że dobrze traktujemy bliskie osoby jest to, że i one zaczynają nas traktować dobrze. Ale nie to jest naszym celem, by zyskać coś dla siebie. CELEM JEST OKAZANIE MIŁOŚCI UKOCHANEJ, BLISKIEJ OSOBIE W TAKI SPOSÓB, BY MIAŁA PEWNOŚĆ NASZYCH UCZUĆ I ODDANIA. 

Zachęcanie jest również pełnym mocy dialektem miłości. Jest jak dodawanie komuś odwagi. Zachęcanie wiąże się z przywracaniem ludziom wiary w ich siły i możliwości, z budowaniem w nich poczucia bezpieczeństwa, możliwości  i wpływu. Empatia i spojrzenie na rzeczywistość z perspektywy naszego partnera lub dziecka to dopiero otwarte drzwi do zachęcania. Jeśli chcesz robić postępy w byciu zachęcającym potrzebujesz najpierw znaleźć odpowiedź na pytanie: co dla niego/ dla niej jest ważne? Gdy już dowiesz się, to utwierdzaj i chwal w dążeniu do celu bliską Ci osobę.
ZACHĘCANIE JEST JAK KATALIZATOR.

Łagodny język wyraża miłość i wsparcie. Znaczenie ma nie tylko treść wypowiadanych słów, ale także ton.Te same słowa w zależności od sposobu mówienia mogą wyrazić miłość lub osąd i potępienie. Prośby i żądania są odbierane przez słuchacza w zasadniczo inny sposób. Gdy prosisz potwierdzasz wartość osoby i jej  zdolności. Gdy żądasz rozliczasz i oskarżasz. PROŚBA STWARZA MOŻLIWOŚĆ, ŻĄDANIE STAWIA POD ŚCIANĄ.

Do niektórych osób właśnie poprzez słowa najsilniej dociera przekaz o miłości i sympatii. Jeśli ktoś z Twoich najbliższych jest taką osobą, to warto podjąć trud pokonania własnych przyzwyczajeń i popracować nad swoim stylem mówienia tak, aby w ten sposób powiedzieć Jemu/ Jej : KOCHAM CIĘ.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz